Uutiset |

Vuoreksen taloyhtiöt voivat hakea sähköautojen latauspisteiden maksuttoman alkukartoituksen tarjoavaan pilottiin

Sähköautojen latauspisteet mielessä, mutta miten liikkeelle? Vuoreslainen taloyhtiö, hae mukaan pilottiin!

Kiinnostaako sähköautojen latauksen edistäminen taloyhtiössä? Onko pohdinnassa, millainen ratkaisu olisi toimiva ja mitä investointi omassa taloyhtiössä vaatii? Vuoreslaisia taloyhtiöitä haetaan mukaan pilottiin, jossa maksuttoman alkukartoituksen avulla selvitetään parhaat etenemistavat latauspisteinvestointiin.

Vuoreksen alueella toteutetaan pilotti, jonka tavoitteena on luoda taloyhtiöille paremmat edellytykset investoida sähköautojen latauspisteisiin ja mahdollistaa sähköautojen lataamista taloyhtiössä.

Tampereen kaupungin Hiilineutraaleja tekoja -kehitysohjelma ja Vuores Palvelu Oy etsivät mukaan taloyhtiöitä, jotka ovat kiinnostuneita sähkölatauspisteiden lisäämisestä ja valmiita jakamaan oppimaansa myös muille taloyhtiöille.

Pilottiin valitaan 5-10 erilaista taloyhtiötä, jotka saavat maksuttoman alkukartoituksen. Alkukartoituksen tavoitteena on löytää erilaisia tapoja, joilla juuri ko. taloyhtiö voisi päästä eteenpäin latauspisteiden hankinnassa.

Kartoituspilotin avulla hankittua tietoa on tarkoitus hyödyntää muiden taloyhtiöiden kannustamisessa. Osallistuvilta taloyhtiöiltä edellytetään kokemusten jakamista muille taloyhtiöille: kartoitusten pohjalta koostetaan taloyhtiökohtaiset case-kortit viestinnän tueksi yhdessä Ekokumppanien energianeuvonnan asiantuntijoiden kanssa.

Pilottiin osallistuville tarjotaan alkukartoitukset. Varsinaiset investoinnit ja niistä päättäminen alkukartoitusten perusteella ovat taloyhtiön itsensä vastuulla.

Ilmoittaudu mukaan 25.4. mennessä

Alkukartoituksessa selvitetään, miten taloyhtiö voisi latauspisteet toteuttaa ja millaisin kustannuksin. Kartoitukseen sisältyy mm. kiinteistön nykyisen sähköjärjestelmän rakenteen ja kapasiteetin selvitys, sähköliittymän mitoituksen kartoitus ja sähkönjakelujärjestelmän kartoitus. Kartoitusten pohjalta tuotetaan raportti taloyhtiöiden käyttöön.

Mukaan pilottiin valitaan 5-10 taloyhtiötä Vuoreksen alueelta. Etusijalla ovat taloyhtiöt, joiden osakkeenomistajat ovat valtaosin yksityishenkilöitä ja/tai joissa ei ole vielä ollenkaan latauspaikkoja. Mukaan valitaan erilaisia ja eri tilanteessa olevia yhtiöitä, joten myös pienemmät taloyhtiöt voivat ilmoittautua mukaan.

Ilmoittautuminen mukaan mahdolliseksi pilottitaloyhtiöksi on tehtävä sähköisen lomakkeen kautta viimeistään 25.4. https://elomake.tampere.fi/lomakkeet/29362/lomake.html

Mukaan valittavat taloyhtiöt pyritään valitsemaan pian ilmoittautumisajan päätyttyä.

Tekniset kartoitukset toteuttaa ulkopuolinen asiantuntija. Tavoite on saada kartoitukset toteutettua toukokuun loppuun mennessä.

Vuores on yksi Tampereen kaupungin Hiilineutraaleja tekoja -kehitysohjelman kohdealueista.

Lisätietoja pilotista
Mimmi Virtanen
suunnittelija Hiilineutraaleja tekoja -kehitysohjelma
040 154 9883
mimmi.virtanen@tampere.fi