Vuoreslaisten tyytyväisyyttä Vuores Palvelu Oy:n palveluihin kartoitetaan kyselyllä vuosittain keväällä. Tyytyväisyyttä palveluyhtiöön ja sen eri palveluihin mitataan kyselyissä asteikolla 1-7 (1 = erittäin tyytymätön, 7 = erittäin tyytyväinen).
Vuoden 2024 kyselyn mukaan tyytyväisyys palveluyhtiön toimintaan on pysynyt hyvällä tasolla. Kysyttäessä, kuinka tyytyväinen vastaaja on kokonaisuudessaan Vuores Palvelun toimintaan, vastauksien keskiarvo oli tänä vuonna 5,5. Vastaava lukema on ollut edellisvuosina 5,2-5,8.
Tyytyväisyys Vuores-verkkoon
Vuores Palvelun rakennuttaman valokuituverkon operaattori kilpailutetaan väliajoin. Kyselyn mukaan vuoreslaiset ovat yhä tyytyväisempiä nykyiseen operaattoriin Louneaan. Kysyttäessä tyytyväisyyttä Lounean yhteyden toimintaan ja asiakaspalveluun vastausten keskiarvo oli 5,7 (edellisvuonna 5,5 ja 5,6). Tyytyväisyys Lounean lisäpalveluihin oli keskiarvoltaan 5,4 (edellisvuonna 4,7). Edellisten operaattoreiden vastaavat lukemat ovat olleet aiempina vuosina 4,0-4,7.
Kyselyyn vastanneiden keskimääräinen tyytyväisyys tietoverkon palvelumaksun tasoon oli taloyhtiöhuoneistojen osalta 5,5 ja omakotitalojen kuukausimaksun osalta 5,3. Kyselyn aikaan Vuores Palvelun perimä tietoverkon maksu oli taloyhtiöiltä 6,20 €/kk/asunto ja omakotitaloilta 15,50€/kk/talo. Maksu sisältää 100/100 M:n Lounean toimittaman internetyhteyden. Maksujen on tämän jälkeen esitetty alenevan, ja uusista edullisimmista maksuista tiedotetaan myöhemmin.
Tyytyväisyys monitoimitilaan, Vuores.fi-portaaliin ja Vuores-päivään
Tyytyväisyys Vuores Palvelun hallinnoimaan monitoimitilaan Vuoreksen puistokadulla oli keskiarvoltaan 6,1, mikä on sama kuin viime vuonna. Vastaajien tyytyväisyys tilan vuokrauksen järjestelyihin kuten varausjärjestelmään ja tilaan pääsyyn parani selvästi ollen nyt 5,8.
Tyytyväisyys palveluyhtiön ylläpitämään Vuores.fi-portaaliin pysyi edellisvuosien tasolla (keskiarvo 5,2). Vastaajien tyytyväisyys Vuores-päivän ohjelmaan (keskiarvo 5,4) ja järjestelyihin (keskiarvo 5,6) olivat myös lähes ennallaan viime vuoteen verrattuna.
Vuores Palvelulta toivottiin muun muassa lisää tapahtumia, kameravalvontaa, pyörävuokrausta sekä liikuntaan ja lapsiperheiden hyvinvointiin ja yhteisöllisyyden tukemiseen liittyvää toimintaa.
Asiakastyytyväisyyskyselyyn oli mahdollista vastata Vuores.fi-portaalissa helmi-maaliskuussa 2024. Kyselyyn vastasi 127 ihmistä. Vastaajien kesken arvottiin 50 euron lahjakortti vapaavalintaiseen Vuoreksessa sijaitsevaan yritykseen. Voittaneelle ilmoitettiin voitosta henkilökohtaisesti.
Tutustu tarkemmin Vuores Palvelun palveluihin täällä: https://vuores.fi/vuorespalvelu
